Kompozitne fasete
Pod fasetiranjem zuba podrazumeva se nanošenje materijala na prednju-vidljivu stranu, prvenstveno prednjih zuba, u cilju korekcije njihove boje, oblika ili polozaja (i samim tim međusobnog odnosa).
Radi se prvenstveno o kozmetskoj intervenciji, čiji je krajnji cilj postizanje lepšeg izgleda zuba. Zato se za fasetiranje koriste estetski materijali - kompoziti i keramika. I jedan i drugi materijal imaju i prednosti i nedostatke. Dobijeni efekat je mnogo bolji u odnosu na prethodno stanje zuba, i može se postići njihov potpuno prirodan izgled.
Fasetiranje ima biološkog opravdanja ako se radi u okviru indikacija, tj. kada je to neophodno i moguće - radi popravljanja boje, oblika ili polozaja zuba u slučajevima kada su ovi aspekti narušeni. Uglavnom se radi o nekim urođenim anomalijama u razvoju i strukturi gleđi i/ili dentina zuba, ili u cilju minimalnih korekcija ortodontskih nepravilnosti, prvenstveno postojanja manjeg slobodnog prostora izmedju prednjih zuba. Naravno, ako je ovaj prostor veći, fasetiranje je kontraindikovano i pristupa se ortodontskom rešavanju problema.
Fasetiranjem zuba svakako se postiže estetski efekat koji pacijent želi - svetliji zubi. Zubi se fasetiranjem mogu korigovati, u smislu dobijanja volumena i boje, ali što se tiče veličine zuba, to podrazumeva nanošenje kompozitnih materijala ponekad i na secivne ivice prednjih zuba.
Fasetiranje kompozitnim materijalima spada u grupu direktnih restauracija, što znaci da se rade u jednoj poseti, direktno na zubima. Trajanje kompozitnih faseta, uz dobro održavanje higijene usta i zuba se procenjuje na 5 do 7 godina. Naime, vremenom se materijal "potroši", naročito na mestima trenja na kontaktima sa donjim zubima, pa je neophodno izvršavati povremene korekcije kompozitnih faseta.
Prednosti kompozitnih faseta su:
- manje uklanjanje i brušenje zuba, a na pojedinim mestima to nije ni potrebno
- tretman se izvodi u jednoj seansi, koja traje od 1 do 4 sata
- KOMPOZITNE FASETE SE LAKO KORIGUJU U SLUČAJU LOMA - kompozitni materijal se samo doda
- u većini slučajeva kada brušenje zuba nije uopšte potrebno, trošenjem materijala fasete ne dolazi se do dentina (što može voditi u pojavu kasnije osetljivosti na toplo-hladno, kiselo i sl.), već se dolazi do gleđi, a zub je u potpunosti zaštićen.